ESD Zemin Kaplama Nedir

Statik elektrikten arındırılmış alanlarda üretim yapılması gerekiyor ise , bu alan içinde en önemli yapılması gereken işlem çalışma zemininin antistatik ve esd özellikli pvc veya epoksi gibi ürünler ile kaplanmasıdır.

EN-61340-5-1 Genel standartlarında bu işlem için kullanılacak malzemelerin mutlaka antistatik özelliğe sahip olması ve doğru mühendislik ile ESD özelliğine uygun topraklanmanın yapılması gerekmektedir. 

Eğer PVC malzeme ile çalışılması gerekiyor ise , malzemenin yüzey direnci 10^9 ohm dan küçük olması gerekmektedir , iki katmanlı ürün veya tek katmanlı ürün kullanabilirsiniz. İki katmanlı ürünlerin en büyük avantajı dış yüzeyin direnç değeri ile alt yüzeyin direnç değeri arasındaki direnç farkı sayesinde statik elektriğin topraklanması exponansiyel olacaktır , tek katlı ürünlerde ise boşalım lineer boşalım şeklinde gerçekleşecektir. 

 

PVC uygulamalarında , alt tabaka için bakır bantlar ile faraday kafesi yapılması gerekmektedir , bu kafesin şekli çalışılacak alana göre hesaplanmaktadır. PVC nin yapışmasında kullanılacak yapıştırıcının mutlaka ama mutlaka iletken yapıştırıcı olması zaruridir, böylece olası yüksek akımların akmasında ( max.300mA ) sistem topraklamasına zarar vermeden dejarz gerçekleşecektir. Karo pvc veya rulo pvc çalışılması bu durumu değiştirmemektedir , eğer aynı zamanda temizoda ( clenaroom ) bir odanız yok ise rulo pvc çalışmanızı tavsiye etmekteyiz. Uygulamada mutlaka ama mutlaka topraklama noktaları belirlenmek zorundadır , her 10 metre ve üzeri çalışmalarda yine matematiksel hesaplama ile topraklama terminalleri koyulması gerekmektedir. 

 

Uygulama sonrası yüzey direnci ölçüm cihazları ile malzemenin yüzey direnci ( Rs) ve geçirgenlik direnci (Rg) ölçülmelidir , çıkacak olan sonuç kullanılan pvc üreticisinin beyanına uyup uymadığı ve yine EN-61340-5-1 standartında tarif edilen değerleri karşılayıp karşılamadığına bakarak yapılan işlemi onaylamalısınız.