Antistatik ESD Sandalye Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İdeal bir Elektrostatik koruma alanı içinde oturmak amaçlı kullanılan standart sandalyeler çok ciddi statik elektrik kaynaklarıdır. Standart sandalyelerin mutlaka Antistatik ve ESD özellikli olmaları gerekir. İşte bu noktada sizlere doğru standartlara uygun uzun ömürlü sandalye alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi vermek isteriz.

EN61340-5-1 genel standardına göre sandalyeyi oluşturan bütün parçaların; plastik, kumaş, tekerlek gibi antistatik olması gerektiğini söyler, sandalye alacağınız zaman tedarikçinizden mutlaka Antistatik olup olmadığını (özellikle plastik akşamların hepsi) teyit alınız ve test raporu talep ediniz. EFM cihazları plastik malzemenin antistatik olup olmadığını bize söyler. Plastik malzeme üzerine statik elektrik üretecek bir nesne sürün, hemen arkasından cihazı bölgeye yaklaştırın. Eğer sonuç> 400 V ise o ürünü kullanmayın. ESD (Elektrostatik boşalma) özelliği ise oturaktan tekerleklerin zemine olan temasına kadarki yüzeyde iletme özelliğine sahip olmasıdır. Bunun testi için yüzey direnç ölçer ölçüm cihazları kullanılır, cihazın problarından biri oturak üzerine diğer ise zemine koyulur. Test sonucu çıkan değer <109 (Ω) ise iletme özelliği vardır denir. Diğer bir husus ise iş güvenliği yasası gereği oturak kısmının ortopedik olması ve bacakların kasılmasını engellemelidir. Son olarak tekerleklerin mutlaka kauçuklu iletken malzemeden üretilmiş olması gerekir. Size getireceği en büyük fayda zemin üzerinde biriken tozların üzerinde hareket eden tekerleklerin siyah lekeler oluşturmasını engeller. Plastik tekerlekler ise hareket halinde zemindeki tozu ezerek siyah çizgilere neden olur ve çıkması mümkün değildir.

İşletmenizde EFM Test Cihazı ve Yüzey Direnç Ölçer cihazı var ise aldığınız sandalyelerin testini mutlaka yapınız. Temizliği için ise mutlaka antistatik özelliğe sahip deterjanlar kullanmanız gerekir 

 

Başka bir bilgilendirme yazısında görüşmek dileğiyle,

 

Cengiz Karataş

Fizik Mühendisi